Co to jest zdolność kredytowa?

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to pojęcie, które wielu osobom mającym w planach bankowy kredyt spędza z powiek sen. Czym ona jest? W jaki sposób banki ją liczą?

 

Zdolność kredytowa to wskaźnik, który mierzy, jak wysokie zobowiązanie dany klient może bezpiecznie spłacać. Mówiąc wprost: jak duży kredyt i na jaki okres bank może przyznać, aby klient nie miał problemów z oddaniem pożyczonych pieniędzy. Zdolność kredytowa jest obliczana przez banki dla każdego klienta indywidualnie. Przy ocenie zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę nie tylko dochody osoby, która ubiega się o kredyt, ale także jej wydatki. Ważne jest przy tym nie tylko wysokość zarobków, ale także wysokość comiesięcznych świadczeń oraz liczba osób na utrzymaniu.

Plusem jest oczywiście posiadanie wysokiej zdolności kredytowej. Dzięki wysokiej zdolności kredytowej można uzyskać bowiem kredyt zawsze, gdy potrzebna jest dodatkowa gotówka, aby załatać dziurę w domowym budżecie. Do tego przy wysokiej zdolności kredytowej, kredyt jest tańszy – osoba, która ma wiarygodność płatniczą może wybrać ofertę, która pod względem opłat jest dla niego bardziej korzystna.

Zdolność kredytową oceniają dzisiaj nie tylko banki, ale także niektóre prywatne firmy pożyczkowe. Ocena ta przebiega jednak w tych instytucjach inaczej. Banki sprawdzają wiarygodność przyszłych kredytobiorców korzystając z informacji zgromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej. Firmy pożyczkowe z BIK-u nie korzystają, informacje o przyszłych pożyczkobiorcach czerpią z Biura Informacji Gospodarczej. W BIG firmy pożyczkowe mogą sprawdzić czy nowy klient nie ma zaległych długów w bankach, w opłatach czynszowych, czy alimentacyjnych. Na podstawie tych informacji firmy pożyczkowe pożyczają nowym klientom niewielkie kwoty, gdy pierwsza pożyczka zostanie spłacona w terminie, następnym razem klient będzie mógł złożyć wniosek o pożyczenie wyższej sumy.

Osoby, które mają niską zdolność kredytową mogą ją poprawić na przykład oddając kartę kredytową i rezygnując z limitu na koncie.