Informacje o kredycie hipotecznym, które mogą Ci się przydać

Informacje o kredycie hipotecznym, które mogą Ci się przydać

Kredyty hipoteczne z przeznaczeniem na zakup mieszkania lub domu czy też na budowę własnego domu to usługa, z której korzysta w naszym kraju coraz więcej osób. Z kredytem hipotecznym wiążą się ważne pojęcia, które warto poznać wcześniej.

 

Wkład własny: jaka wysokość?

 

Coraz trudniej jest znaleźć bank zdecydowany na skredytowanie 100 procent wartości nieruchomości. W większości kredytobiorcy muszą wnieść wkład własny wynoszący 10 procent. Po  rekomendacjach ze strony KNF są banki, które wymagają wkładu własnego w wysokości 20 procent. Kredyt mogą uzyskać także osoby, którym brakuje wymaganego wkładu, brakujący wkład muszą jednak ubezpieczyć. Kredyt udzielony osobom, które wniosły wysoki wkład własny jest związany dla banku z mniejszym ryzykiem, dlatego bardzo często obniżają one wysokość marży tym klientom, którzy wnieśli wysoki wkład własny.

Jak wysoki kredyt może zostać przyznany?

 

O maksymalnej wysokości kredytu, o który mogą składać wniosek klienci decyduje kilka czynników. Bardzo ważna jest zdolność kredytowa. Jest ona oceniana nie tylko na podstawie miesięcznych zarobków kredytobiorcy. Wpływają na nią także stałe obciążenia z tytułu pożyczek czy kredytów, historia kredytowa, wiek i stan cywilny kredytobiorcy. Wartość nieruchomości także wpływa na to, jak wysokiego kredytu bank zechce udzielić. Kredytobiorcy, którzy zamierzają nabyć nieruchomość, która jest w złym stanie technicznym, muszą liczyć się z tym, że bank odrzuci złożony przez nich wniosek kredytowy.

Odsetki

 

Osoby, które zaciągnęły w banku kredyt muszą oddać nie tylko kapitał czyli pożyczoną kwotę pieniędzy, ale także odsetki, które wynikają z oprocentowania. Kredyty hipoteczne zwykle mają oprocentowanie zmienne. Składa się na nie stopa procentowa WIBOR oraz marża banku. Stopa procentowa WIBOR jest niezależna od banku, w ciągu jednego roku jej wysokość może zmienić się  nawet kilka razy w zależy od tego, jaka sytuacja panuje na rynkach finansowych. Z kolei wysokość marży przez cały okres kredytowania nie zmienia się.