Jakiego lakieru używać do drewna?

jakiego-lakieru-uzywac-do-drewna

Lakier do drewna pozwala nam chronić ten materiał przed wilgocią, a także znacząco przedłużyć jego żywotność i sprawić, że będzie dużo bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Aby jednak lakier do drewna dał nam spodziewane efekty, musimy pamiętać o dostosowaniu go do rodzaju drewna i okoliczności jego przechowywania.

Wszelkie dostępne na rynku lakiery różnią się właściwościami, jak i przeznaczeniem.

Niestety nie istnieją lakiery, które będą uniwersalne i nadawały się będą do zabezpieczenia wielu elementów jednocześnie. Wynika to z prostego faktu, że na przykład to drewno, które znajduję się na zewnątrz i narażone jest na działanie czynników atmosferycznych, jest dużo bardziej narażone na zniszczenie niż pomalowane drewniane meble, które stoją w domu.

Pierwszym dylematem, przed jakim staniemy, jest to czy wybrać lakier podkładowy, czy nawierzchniowy. Ten pierwszy stosowany jest najczęściej jako pierwsza warstwa, ze względu na jego właściwości penetrujące. Dzięki głębokiemu wnikaniu w podłoże powłoka lakiernicza zostaje na trwałe zespolona z malowanym podłożem. Z kolei lakiery nawierzchniowe mają zadanie typowe dla preparatów wykończeniowych. Ich zadaniem jest nadanie ostatecznego wyglądu powierzchni oraz ochrona jej przed uszkodzeniem i wniknięciem wilgoci.

Same lakiery dzielą się zaś ze względu na składniki, jakie zostały zastosowane w ich produkcji. Chemoutwardzalne na przykład są lakierami wydzielającymi sporą ilość toksycznych oparów. Choć schną niezwykle długo, to jednocześnie tworzą bardzo twardą powłokę, która skutecznie chroni drewno przed wilgocią, ścieraniem czy wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi. Z kolei lakiery uretanowe, stosowane są głównie do posadzek drewnianych i tworzą elastyczną, ale bardzo odporną na ścieranie powłokę. Wyroby poliuretanowe są dużo mniej toksyczne niż wspomniane wcześniej lakiery, ale też tworzą mniej odporną i twardą powłokę. Ostatecznie istnieją też lakiery wodorozcieńczalne, a także wieloskładnikowe. Wszystkie one nadają się do zastosowania na inny rodzaj drewna, w zależności od narażenia go na ścieranie i warunki atmosferyczne.