Posiłki profilaktyczne – nie daj się oszukać!

Posiłki profilaktyczne – nie daj się oszukać!

Na pewno każdy z nas nie raz słyszał o darmowym posiłku lub napojach w miejscu pracy. O ile w przypadku niektórych miejsc są to bardzo miłe dodatki ze strony naszego szefa, to w wielu przypadkach jest to nałożony na niego obowiązek. Polski kodeks pracy bardzo ściśle określa sytuację, w której przysługuje nam darmowy posiłek podczas wykonywania naszych codziennych obowiązków.

Komu przysługuje posiłek

Według prawa przysługuje on dla mężczyzn, którzy podczas wykonywania swojej pracy spalili ponad dwa tysiące kalorii. W przypadku kobiet, próg ten jest oczywiście niższy. Posiłki profilaktyczne przysługują im w momencie, kiedy ich praca zmusza je do zużycia przynajmniej tysiąca stu kalorii podczas całego dnia pracy. W tej sytuacji przedsiębiorca jest zobowiązany do zapewnienia dla pracowników odpowiedniego posiłku. Powinien on składać się od pięćdziesięciu procent do pięćdziesięciu pięciu procent z węglowodanów, w piętnastu procentach z białek oraz od trzydziestu do trzydziestu pięciu procent z tłuszczów. Proporcje te są ściśle ustalone oraz wymagane przez kodeks pracy. W przypadku, kiedy pracodawca nie posiada warunków w naszym miejscu pracy do wydania nam posiłków, powinien wskazać nam punkty gastronomiczne, w których będziemy mogli zjeść za darmo posiłek. Innym spotykanym przypadkiem jest dostarczenie dla pracowników niezbędnych produktów do zrobienia posiłku w ich własnych domach. W przypadku, kiedy pracodawca nie stosuje się do tego zapisu, powinniśmy skontaktować się ze związkami zawodowymi. Otrzymywanie tych posiłków to jest nasze prawo i powinno ono być respektowane.

Powinno się jeszcze wiedzieć

Istnieją również odpowiednie zapisy w przypadku serwowania dla pracowników darmowych napojów. Prawo mówi o tym, że w przypadku, kiedy temperatura w miejscu pracy spada poniżej dziesięciu stopni Celsjusza przysługują nam gorące napoje. To samo tyczy się pracy podczas zimy na świeżym powietrzu. Również w upalne dni, powinniśmy pamiętać o naszych przywilejach. Gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza dwadzieścia pięć stopni Celsjusza przysługują nam zimne napoje.