Pracownicze posiłki profilaktyczne

Pracownicze posiłki profilaktyczne

Wykonywanie pracy może wiązać się z wielkim wydatkiem energetycznym ponoszonym przez nasz organizm. Taką ewentualność bierze pod uwagę na szczęście kodeks bezpieczeństwa i higieny pracy, w którego zapisach można doszukać się wszystkich stosownych informacji na temat takich zagadnień jak posiłki oraz napoje profilaktyczne. Napoje oraz posiłki profilaktyczne przysługują osobom zatrudnionym, które swoje obowiązki zawodowe wykonują w uciążliwych warunkach oraz na stanowiskach na których praca związana jest z dużym wydatkiem energetycznym.

kiedy przysługuje posiłek profilaktyczny?

Pracodawca zapewnia posiłki oraz napoje profilaktyczne także tym pracownikom, którzy swoją pracę wykonują w niskich bądź wysokich temperaturach. Osoby zatrudnione powinny być świadome swoich praw. Informacje o możliwości otrzymania posiłków tego rodzaju powinny zostać zamieszczone w regulaminie pracy. Warto nadmienić, że posiłki oraz napoje profilaktyczne traktowane są jako świadczenia pieniężne, które otrzymuje się na podstawie przepisów BHP. Oznacza to, że są one zwolnione od opodatkowania oraz oskładkowania. Sposób wydawania posiłków powinien być umieszczony w regulaminie pracy bądź innym dokumencie. Pracodawca powinien o to zadbać również w swoim interesie, ponieważ jeżeli tego nie dopilnuje, możliwe jest, że posiłki zostaną uznane przez organy podatkowe za wynagrodzenie w naturze. Niesie to ze sobą duże prawdopodobieństwo ich opodatkowania oraz oskładkowania. Staną się więc one dodatkowym obciążeniem finansowym dla przedsiębiorcy.

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca jest zobowiązany do wydawania posiłków profilaktycznym pracownikom fizycznym, których praca powoduje wydatek energetyczny powyżej 2000 kcal u mężczyzn oraz 1100 kcal u kobiet. Przepisy nie mówią wyraźnie, jakimi sposobami powinno się dokonywać pomiarów wydatku energetycznego. Pracodawca samodzielnie może dokonać takiej oceny. Badania tego rodzaju mogą być także przeprowadzone przez specjalistyczne placówki przystosowane do tego celu. Może to być na przykład stacja sanitarno-epidemiologiczna. Do tego celu może posłużyć specjalna metoda wg G. Lehmanna. Do wykonania wiarygodnych pomiarów wykorzystuje ona analizę pozycji ciała oraz analizę czasu pracy.