Z czego wykonane są pierścionki zaręczynowe?

Z czego wykonane są pierścionki zaręczynowe?

Zakup pierścionka zaręczynowego wiąże się z trudnym wyborem. W końcu to biżuteria, która nie tylko ma przetrwać lata, ale również trafić w gust wybranki. W sklepach jubilerskich znaleźć można pierścionki specjalnie na tę okazję, wykonane z różnego rodzaju kruszcu, z kilkoma typami kamieni i o wielu fasonach. Jakie materiały i kamienie możemy spotkać?

Złoto to zdecydowanie najpopularniejszy kruszec pierścionków zaręczynowych. Nic dziwnego – symbolizuje długowieczność, niezniszczalność i doskonałość. Choć przez lata pierścionek zaręczynowy był wykonany głównie z żółtego złota, dziś na rynku wybór jest nieco większy. Można zdecydować się na białe złoto, będące stopem złota z cynkiem, niklem i czasem srebrem – przykłady pod tym adresem. Alternatywą jest równie efektowne różowe złoto.

Platyna

Wielu mężczyzn decyduje się na zakup pierścionka z platyny, choć jest ona materiałem droższym niż złoto. Charakteryzuje się mocnym połyskiem i trwałością – traci blask znacznie wolniej niż złoto czy srebro. Platyna to świetne rozwiązanie dla pań mających uczulenie na złoto. Jej naturalne zabarwienie jest srebrzystobiałe.

Tytan

Tytan to materiał coraz bardziej doceniany w jubilerstwie. Jest lżejszy od platyny, ale również charakteryzuje się dużą trwałością. Jest także ogniotrwały i nie ciemnieje pod wpływem różnych czynników zewnętrznych. Podobnie jak platyna nie wywołuje reakcji alergicznej. Pierścionek zaręczynowy wykonany z tytanu może kosztować nawet dwukrotnie mniej niż ten ze złota.

Diament

Przekonanie o tym, że pierścionek zaręczynowy powinien zawierać diament było utrwalane przez wieki. Diament to w końcu symbol trwałości, stałości uczuć i dobrej wróżby, a przy tym najtwardszy i najcenniejszy kamień szlachetny. Najpopularniejszy w tego typu pierścionkach jest okrągły szlif diamentu, czyli brylant. Pierścionek z tym kamieniem to duży wydatek. Przy zakupie warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Nie ma sensu wpadać w zadłużenie szczególnie, że po zaręczynach trzeba będzie odkładać pieniądze na ślub, który jest jeszcze bardziej kosztowny. Najlepiej dobrać kamień do swoich możliwości finansowych, gdyż wybór na rynku jest naprawdę ogromny.

Szafir

Szafir to kamień będący symbolem nieśmiertelności, mądrości, harmonii i prawdy. Najpopularniejszy w jubilerstwie jest szafir o barwie niebieskiej, choć występuje również w innych kolorach: zielonym, fioletowym, żółtym czy pomarańczowym. Charakteryzuje się dużą twardością i wytrzymałością na czynniki mechaniczne.

Rubin

Taką samą twardością jak szafir charakteryzuje się rubin. Kamień ten ma czerwony kolor i symbolizuje miłość, odwagę i trwałość uczuć. Rubin może zawierać lekki purpurowy lub niebieskawy odcień, który czyni kamień jeszcze piękniejszym i pożądanym. Oszlifowany rubin stosowany w jubilerstwie ma połysk przypominający blask diamentu.

Szmaragd

Szmaragd to kamień o pięknej zielonej barwie. Jest symbolem siły, witalności i szczęścia. Jego twardość jest nieco mniejsza niż szafiru i rubinu, ale wciąż wysoka. Świetnie pasuje do pań o rudych włosach i bladej cerze. Nie połyskuje tak jak rubin ani brylant, ale największym walorem tego kamienia jest jego intensywny kolor.

Tanzanit

Tanzanit to kamień, który świetnie pasuje do blondynek. Ma on niebieską barwę. Symbolizuje nieskazitelność i elegancję. Co ciekawe tanzanit występuje rzadziej niż diament, a jego nazwa wzięła się od miejsca odkrycia – Tanzanii.

Pierścionek zaręczynowy niekoniecznie musi być wykonany ze złota i posiadać na szczycie brylant. Jak widać sklepy jubilerskie oferują duży wybór. Każdy z pewnością znajdzie coś co świetnie pasuje do wybranki i mieści się w zamierzonym budżecie.