Co uwzględnić, kupując polisę na życie?

Co uwzględnić, kupując polisę na życie?

Jedną z ważniejszych pozycji w ofercie firm ubezpieczeniowych jest polisa na życie. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie ubezpieczonej na wypadek wypadku, pobytu w szpitalu czy niemożności dalszej pracy zawodowej. Co ważne, na wypłatę świadczenia mogą liczyć osoby uposażone przez ubezpieczonego, jeśli ten umrze. Obecnie na rynku działa wiele firm ubezpieczeniowych oferujących polisy na życie. Zobaczmy w związku z tym, co warto wziąć pod uwagę, jeśli naszym celem jest wykupienie naprawdę dobrej polisy.

Przede wszystkim trzeba jasno powiedzieć, że nie można wskazać jednoznacznie, ile wynosi składka w przypadku ubezpieczenia na życie. Wpływ na ostateczną cenę wywiera bowiem szereg czynników. Zobaczmy, jakie mają największy wpływ.

Wysokość sumy ubezpieczeniowej

To istotny element, jaki należy wziąć pod uwagę, wybierając polisę na życie. Jednocześnie w znaczący sposób wpływa na wysokość składki. Im wyższa będzie suma ubezpieczenia, tym oczywiście wyższa składka. Jednocześnie jednak w momencie, kiedy ubezpieczyciel musi wypłacić nam świadczenie może liczyć na zdecydowanie wyższe kwoty. W ostatecznym rozrachunku wyższa suma ubezpieczenia jest więc bardziej opłacalna.

Zakres ochrony

To kolejny element, który należy wziąć pod uwagę. Możemy oczywiście zdecydować się wyłącznie na ochronę w przypadku śmierci. Wówczas świadczenie otrzymają osoby przez nas uposażone, a składka, którą będziemy płacić co miesiąc będzie zdecydowanie niższa. Przed podpisaniem umowy warto jednak zastanowić się nad tym, czy szerszy zakres ochrony nie będzie lepszy. Ubezpieczyciel może zapewnić nam na przykład świadczenie wówczas, gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu na skutek nieszczęśliwego wypadku. Uzyskane z polisy pieniądze można przeznaczyć na przykład na rehabilitację.

Okres ubezpieczenia

Polisa na życie może trwać rok, być bezterminowa bądź być polisą na tak zwane dożywocie. Im dłuższy czas obowiązywania polisy, tym z wyższym kosztem musimy się liczyć. Być może jednak warto zdecydować się na dłuższy okres ubezpieczenia, zapewniając sobie spokój na długo.