Czy można ubezpieczyć szyby samochodowe?

Czy można ubezpieczyć szyby samochodowe?

Ubezpieczenia komunikacyjna to podstawowa oferta większości towarzystw ubezpieczeniowych w naszym kraju. Są nawet takie, które specjalizują się wyłącznie w ubezpieczeniach komunikacyjnych. U każdego ubezpieczyciela właściciele samochodów mogą kupić polisę OC. Do wyboru mają również ubezpieczenia dobrowolne. Ostatnio wielu właścicieli samochodów interesuje się możliwością ubezpieczenia szyb samochodowych.  Okazuje się, że takie polisy ma w ofercie coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych.

 

Powody, dla których warto ubezpieczyć szyby samochodowe

 

Naprawa lub wymiana szyby samochodowej to w wielu przypadkach bardzo wysokie koszty. Z uwagi na te koszty wielu właścicieli samochodów odwleka naprawę czy wymianę szyby. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet bardzo małe uszkodzenia szyby samochodowej obniżają bezpieczeństwo jazdy. W razie kontroli drogowej kierowca, który jedzie samochodem z uszkodzoną przednia szybą zostanie ukarany mandatem.

Zakres ochrony

 

W zakres ochrony najczęściej wchodzą uszkodzenia szyb przednich, bocznych, tylnych. Osoba, która wykupiła ubezpieczenie szyb samochodowych otrzyma od zakładu ubezpieczeń odszkodowanie, gdy zajdzie konieczność naprawy lub wymiany tych właśnie szyb. W większości towarzystw ubezpieczeniowych nie są sprzedawane polisy, które zapewniałyby możliwość uzyskania odszkodowania na wypadek naprawy lub wymiany dachu panoramicznego lub szyberdachu. Osoby, które są właścicielami samochodów z tego typu dachem, mogą jedynie kupić polisę autocasco. Koniecznie trzeba jednak wybrać polisę rozszerzona, standardowa nie obejmuje ochroną szyb samochodowych. Osoby, które podróżują za granicę powinny przed wyjazdem sprawdzić, czy ochroną objęte są tylko zdarzenia, do których doszło tylko na terenie Polski, czy również te poza granicami kraju. Do tego warto wiedzieć, że poszczególni ubezpieczyciele mogą oferować inne sumy ubezpieczenia. Warto więc wybrać to towarzystwo, które proponuje najwyższą sumę ubezpieczenia. Najczęściej polisę można kupić razem z OC lub AC.