Czym jest kredyt, a czym pożyczka?

Czym jest kredyt, a czym pożyczka?

Większość z nas używa tych słów na zmianę. Wydaje nam się bowiem, że jest to jeden, taki sam instrument finansowy. Okazuje się jednak, że kredyt i pożyczka to dwa zupełnie różne produkty. Jakie więc są między nimi różnice?

 

Prawo do udzielania kredytów

 

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, kredytów mogą udzielać tylko banki, oddziały banków zagranicznych, instytucje o charakterze instytucji finansowej i jej oddziały. Banki oraz inne podmioty, które zostały wymienione mogą kredytować wyłącznie pieniądze. Przepisy, które obowiązują w naszym kraju nie pozwalają tym instytucjom udzielania kredytów w innej niż pieniądze formie. Udzielając kredytu kredytobiorca ma obowiązek podpisania umowy z kredytobiorcą. W umowie tej muszą znaleźć się między innymi zapisy dotyczące:

  • sumy kredytu;
  • okresu kredytowania;
  • wysokości odsetek;
  • zasad naliczania prowizji;
  • wysokości rat.

Kto może udzielać pożyczek?

 

Przepisy prawa, które obowiązują w naszym kraju nie określają, kto ma prawo udzielać pożyczek. Mogą więc ich udzielać wszyscy i będzie to działanie zgodne z prawem. Jest to jedna z różnic dzielących kredyty i pożyczki. Do tego pożyczać można nie tylko pieniądze, ale także rzeczy. Jest to kolejna istotna różnica między pożyczką a kredytem. W przypadku pożyczek stosowane są przepisy Kodeksu cywilnego oraz szczegółowe akty prawne, do których należy między innymi Ustawa o kredycie konsumenckim.

Warto wiedzieć

 

Spisanie umowy nie zawsze jest konieczne w przypadku pożyczki. Zawsze jednak umowa powinna zostać spisana umowa, gdy kwota pożyczki jest wyższa niż 500 złotych. Pamiętajmy również o tym, że w przypadku pożyczek mają zastosowanie zapisy ustawy antylichwiarskiej, która określa maksymalną wysokość oprocentowania. W przypadku pożyczki udzielanej na przykład przez instytucje pożyczkową, wysokość oprocentowania nominalnego w stosunku rocznym nie może przekroczyć sumy stopy referencyjnej NBP oraz 3,5 procent. Wysokość stopy referencyjnej obecnie wynosi 1,5 procent. Wysokość oprocentowania nominalnego kredytów i pożyczek nie może przekraczać 10 procent.