Gdzie należy używać podkładów antykorozyjnych?

gdzie-nalezy-uzywac-podkladow-antykorozyjnych

Przedmioty metalowe – balustrady, bramy, a także pojazdy, w tym samochody i ich metalowe części są narażone na korozję. W wyniku oddziaływania czynników środowiskowych, głównie wody i wilgoci na powierzchni metalu pojawić się mogą pierwsze wykwity rdzy, które rozwijając się, będą niszczyły dogłębnie strukturę metalu. Można jednak skutecznie przeciwdziałać korozji, dzięki użyciu odpowiednich środków antykorozyjnych, do których zalicza się podkład. Kiedy i jak go stosować?

Aktywna ochrona metalu

Właściwie każdy metalowy element przedmiotu czy pojazdu może być chroniony przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, powodujących korozję, dzięki podkładowi antykorozyjnemu. To produkt występujący na rynku w wielu wersjach kolorystycznych, dlatego można dopasować go do własnych oczekiwań.

Podkład antykorozyjny nadaje metalom bardzo wysoką odporność na rdzę i jest podstawową ochroną dla metalu. Wykazuje dużą twardość, ale i powłoka zachowuje należytą elastyczność. Podkład sprawia też, że powłoka jest odporna na uderzenia.

Do czego wykorzystywać podkład antykorozyjny?

Zasadniczo podkład antykorozyjny przeznaczony jest do gruntowania powierzchni stalowych i żeliwnych. Można go wykorzystywać zwykle pod wyroby nawierzchniowe, czyli zanim pokryjemy metalowy element emalią ftalową, nitrocelulozową czy chlorokauczukową. Uzyskana dzięki podkładowi powłoka na metalu ma dobre właściwości antykorozyjne, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli przystępujemy do zastosowania podkładu antykorozyjnego, powinniśmy usunąć z podłoża przeznaczonego do pomalowania wszelkie zabrudzenia, nierówności i plamy. Element trzeba jeszcze odtłuścić i wysuszyć. Po otwarciu opakowania z podkładem produkt wymaga dokładnego wymieszania. Można go nanosić pędzlem lub wygodnie urządzeniem natryskowym: pneumatycznym lub hydrodynamicznym. Najczęściej wymagane jest nałożenie dwóch warstw podkładu, które zabezpieczą antykorozyjnie metalowe części przedmiotu. Jeśli podkład nakładamy na zewnątrz, to podczas malowania i wysychania podłoże i temperatura powietrza powinny mieć nie mniej niż 5 stopni Celsjusza na plusie.

Podkłady antykorozyjne oferuje m.in. Nobiles: