Jak samodzielnie obliczyć składkę OC i AC?

Jak samodzielnie obliczyć składkę OC i AC?

Ubezpieczenia OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Ubezpieczenie to muszą kupić nie tylko właściciele samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli i wszystkich innych pojazdów mechanicznych, które zostały zarejestrowane. Ubezpieczenie AC jest dobrowolne. Polisy OC i AC można kupić w dowolnie wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. Zakres ochrony polisy OC u każdego ubezpieczyciela jest taki sam, ale cena polisy będzie różna. W przypadku ubezpieczenia AC zarówno zakres, jak i cena mogą znacznie od siebie się różnić.

 

Co wpływa na wysokość składek?

 

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zakres ochrony będzie taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Ustawodawca nie narzuca jednak towarzystwom ubezpieczeniowym minimalnej ani maksymalnej wysokości składek. Składki każde towarzystwo ustala więc samo. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują nie tylko zwyżki, ale również zniżki składki. Zniżki składki otrzymują ci kierowcy, którzy mogą pochwalić się bezszkodowym przebiegiem ubezpieczenia. Pod uwagę brane są oczywiście tylko te szkody, które zostały przez osoby trzecie. W przypadku młodych kierowców towarzystwa ubezpieczeniowe decydują się na podniesienie składki. Zwyżki oraz zniżki składki stosowane są także w przypadku ubezpieczenia Autocasco. Oprócz wymienionych czynników na wysokość składki AC wpływa również wybrany zakres ochrony, marka, model i wiek samochodu oraz jego wartość.

Jak porównać ceny polis?

 

Ceny ubezpieczeń bardzo mocno poszły w górę, nic więc dziwnego, że właściciele samochodów szukają możliwości kupienia kupienia jak najtańszych polis. Aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę na rynku, można chodzić od agenta do agenta, ale zajmie to mnóstwo czasu. O wiele prostszym rozwiązaniem są porównywarki i kalkulatory ubezpieczeń, które można znaleźć w internecie. To bardzo proste w obsłudze narzędzia. Zawierają one oferty przynajmniej kilku największych towarzystw ubezpieczeniowych. Jest więc naprawdę w czym wybierać.