Jak zadbać o skórę stóp?

Jak zadbać o skórę stóp?

Skóra stóp narażona jest na kontakt z rozmaitymi czynnikami, które mogą źle wpłynąć na jej wygląd oraz stan, a nawet spowodować rozmaite choroby, które mogą być groźne. By tego uniknąć, trzeba o nią regularnie dbać, właściwie każdego dnia. Oczywiście doskonale byłoby także raz na jakiś czas wykonywać pedicure w salonie kosmetycznym, ale nie każdy może sobie na to pozwolić, nie tylko jeśli chodzi o względy finansowe, ale też na przykład dostęp do takich usług. Trzeba więc dbać o stopy samodzielnie.

W jaki sposób?

Skóra stóp wymaga przede wszystkim regularnego złuszczania, a także nawilżania. Ma ona tendencje do rogowacenia, a kiedy dopuści się do takiego stanu, może także łuszczyć się i pękać – problemem są zwłaszcza pękające pięty, które są bolesne, a także w pęknięciach często rozwijają się bakterie i grzyby powodujące choroby. Bardziej skłonna do rogowacenia jest skóra wysuszona, a trzeba wiedzieć, że skóra stóp ma mało gruczołów łojowych odpowiedzialnych za naturalne nawilżenie, tym bardziej więc trzeba codziennie sięgać po dobry krem. Wpierw jednak trzeba pozbyć się martwych komórek naskórka. W tym celu można zastosować peeling i na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż to, jakie stosuje większość osób – długotrwałe moczenie stóp w wodzie, a potem ścieranie zrogowaciałej skóry pumeksem.

Po co moczyć nogi?

Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze, długotrwałe moczenie nóg może być relaksujące, ale nie wpływa pozytywnie na skórę stóp, którą jeszcze bardziej wysusza. Pumeks zaś, ze względu na swoją porowatą powierzchnię, jest siedliskiem bakterii, lepiej więc wybrać bardziej higieniczny peeling. Trzeba po niego sięgać co dwa dni, a jeśli ktoś ma skórę o silnych tendencjach do rogowacenia, nawet codziennie, pamiętając jednak, by nie podrażnić skóry. Potem należy dokładnie osuszyć stopy i wetrzeć w nie dobry krem. Świetnie działają także głęboko odżywcze maski nawilżające, które nakłada się na przykład raz w tygodniu. Warto takie zabiegi powtarzać regularnie, a skóra stóp zawsze będzie zadbana.