Kiedy wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kiedy wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich kredytobiorców bez wyjątku, ale nie w każdej sytuacji i nie w każdym momencie można z korzyścią taki kredyt zaciągnąć.

Ważne jest, by dobierać odpowiednio czas i warunki kredytowania, dzięki czemu można realnie skorzystać.

Wiele małych zobowiązań

Zazwyczaj najdroższe są kredyty gotówkowe. Są to kredyty, które bierze się na stosunkowo krótki czas i na nie za duże kwoty. Rata takich kredytów bywa bardzo duża. Jest to realny problem, ponieważ czasami okazuje się, że przez najbliższe pół roku wszystkie zobowiązania są ponad siły, a po tym czasie robiłoby się już lepiej. Niestety, w tym okresie powstanie potężne zadłużenie związane z niewywiązywaniem się z obowiązków przez dłużnika. Taka sytuacja jest idealnym przykładem optymalnych warunków do wzięcia kredytu konsolidacyjnego. Za jego sprawą możliwe jest bowiem zmniejszenie raty płaconej każdego miesiąca. Czasami kredyt konsolidacyjny zaoferuje nam możliwość spłacania przez dłuższy czas i dzięki temu rata będzie mniejsza, a w innych przypadkach kredyt konsolidacyjny zmniejszy nawet oprocentowanie. W takiej sytuacji okazuje się potem, że nie tylko płaci się mniejszą ratę, ale jest też mniej pieniędzy do spłaty.

Zmniejszenie zobowiązania

Trzeba pamiętać o tym, że kredyt konsolidacyjny i wszystkie inne kredyty to zwykłe produkty. Takie same, jak wszystkie inne na rynku. Oznacza to, że czasami są droższe, czasami są tańsze, a czasami jest promocja. Dzięki temu możliwe jest rozglądanie się na rynku za lepszymi ofertami, które będą oznaczały lepsze warunki spłaty i mniejszą całkowitą sumę zadłużenia liczoną wraz z odsetkami. Często zdarza się, że kredyt konsolidacyjny będzie w stanie obniżyć oprocentowanie wszystkich zobowiązań o 2-3 punkty procentowe, co w zależności od wielkości zadłużenia może oznaczać od kilku do kilkuset złotych na każdej racie kredytu przy założeniu, że czas spłaty i kapitał są takie same. W takim wypadku dokonuje się prostej zamiany produktu droższego na tańszy.