Kredyt gotówkowy: co warto wiedzieć?

Kredyt gotówkowy: co warto wiedzieć?

Polacy bardzo chętnie już od wielu lat korzystają z bankowych kredytów. Osoby, które chcą rozsądnie z nich korzystać bardzo często interesują się kredytami gotówkowymi. Jak wybrać je najbardziej korzystnie?

 

Dla kogo jest kredyt gotówkowy?

 

Ten bardzo popularny kredyt konsumpcyjny udzielany jest przez banki klientom indywidualnym na kwotę od kilkudziesięciu do 200 tysięcy złotych pod warunkiem, że mają one stałe dochody. Mogą one pochodzić nie tylko z umowy o pracę; wniosek o kredyt gotówkowy mogą złożyć także osoby, które otrzymują świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – kredytobiorcami mogą być renciści i emeryci. Wniosek o kredyt gotówkowy mogą złożyć również osoby, które uzyskują dochody z działalności gospodarczej. Warunkiem uzyskania kredytu gotówkowego są nie tylko stałe dochody, ale także odpowiednia zdolność kredytowa. Jest ona oceniana na podstawie miesięcznych dochodów i stałych wydatków osoby składającej wniosek kredytowy. Bank bierze pod uwagę także liczbę osób, które pozostają na utrzymaniu przyszłego kredytobiorcy. Zdolność kredytowa jest wskaźnikiem, który wpływa również na wysokość kwoty, którą bank zechce skredytować.

Ile kosztuje kredyt?

 

Kredytów gotówkowych banki udzielają na dowolny cel. Są one dość drogie, ich oprocentowanie wynosi między 4 a 8 procent. Wysokość oprocentowania maksymalnego jest określona  ustawowa i wynosi 10 procent. Banki podają oprocentowanie nominalne, jeśli kredytobiorca chce poznać całkowity koszt kredytu, musi zwrócić uwagę na RRSO. Jest to roczna rzeczywista stopa oprocentowania, na którą składają się nie tylko odsetki, ale także prowizja i dodatkowe opłaty – na przykład ubezpieczenie kredytu. Uwaga! Prowizja 0 procent może przełożyć się na wzrost oprocentowania kredytu!

Kredyt gotówkowy spłaca się w comiesięcznych ratach zgodnie z harmonogramem. W zaległości od umowy kredyt spłaca się w czasie od 3 miesięcy do 10 lat. Im okres spłaty jest dłuższy, tym miesięczne raty są niższe. Ale długi okres spłaty oznacza też, że kredyt jest droższy.