Kredyt mieszkaniowy: przydatne informacje

Kredyt mieszkaniowy: przydatne informacje

Wiele osób w naszym kraju jest w stanie spełnić marzenie o własnym M tylko dzięki temu, że bank zdecydował się udzielić im kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania zaciąga w naszym kraju bardzo wiele osób. Kilka podstawowych informacjo o nim z pewnością może się więc przydać.

 

Wkład własny

 

To pojęcie, które jest nierozerwalnie złączone z kredytem hipotecznym na zakup mieszkania. Obecnie znalezienie banku, który gotowy jest skredytować sto procent zakupu mieszkania jest bardzo trudne. Jeszcze do niedawna osoby, które ubiegały się o kredyt hipoteczny na mieszkanie musiały zgromadzić 10 procent jego wartości. Dzisiaj wymagana wysokość wkładu własnego to aż 20 procent. Wielu młodych ludzi może takiej kwoty nie uzbierać. Na pewno więc dobrą dla nich wiadomością jest taka, że wykupując dodatkowe ubezpieczenie mogą otrzymać kredyt nawet przy wkładzie własnym wynoszącym 10-15 procent.

Jak wysoki kredyt można dostać?

 

Na sumę kredytu przyznanego przez bank wpływa kilka elementów. Do tych, które są najważniejsze należą:

  • osiągnięty przez kredytobiorców wiek w chwili, gdy przypadnie termin spłaty ostatniej raty kredytu;
  • wartość kupowanego na kredyt mieszkania;
  • posiadana zdolność kredytowa.

Kredytobiorcy, którzy planują zakup drogiego mieszkania, ale mają zbyt niską zdolność kredytową, otrzymają wyższy kredyt pod warunkiem, że podniosą wysokość wkładu własnego ponad wymagane 20 procent.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

 

Jednym z elementów, które wpływają na koszt kredytu hipotecznego jest pobierana przez bank prowizja. Prowizja to jednorazowa opłata, którą bank pobiera przy wypłacaniu kredytu. Jej wysokość jest ustalana przez każdy bank indywidualnie. Im niższą prowizję bank pobiera, tym kredyt jest tańszy. Na koszt kredytu składa się również opłata za wycenę mieszkania, którą najczęściej banki przerzucają na kredytobiorców. W kosztach kredytu należy uwzględnić także ubezpieczenie mieszkania. Wszystkie te dodatkowe opłaty, które musi ponieść kredytobiorca podnoszą koszt kredytu.