Kredyt odnawialny: co to jest?

Kredyt odnawialny: co to jest?

Kredyty należą do jednych z najbardziej popularnych kredytów, które oferują banki. Przyszli dłużnicy mają w każdym banku do wyboru kilka różnych rodzajów kredytów. Mogą ubiegać się między innymi o przyznanie kredytu odnawialnego.

 

Co to za rodzaj kredytu?

 

Kredyt odnawialny może zostać przyznany zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom. Warunkiem, który muszą spełnić osoby ubiegające się o ten kredyt jest posiadanie konta osobistego. Również przedsiębiorcy, którzy chcą dostać kredyt odnawialny muszą posiadać konto firmowe. Po przyznaniu limitu w koncie można wielokrotnie korzystać z kwoty, który przyznał bank nie podpisując każdorazowo nowej, oddzielnej umowy z bankiem.

W jaki sposób można go otrzymać?

 

Większość banków stawia warunek osobom, które starają się o kredyt odnawialny: muszą mieć konto osobiste co najmniej od 3 miesięcy. Formalności związane z przyznaniem kredytu trwają bardzo krótko, jest bowiem przyznawany przez bank, w którym kredytobiorca ma rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Wniosek o udostępnienie limitu w koncie można złożyć:

  • osobiście udając się do placówki banki;
  • za pośrednictwem infolinii. W tym przypadku umowę może dostarczyć kurier, może zostać również przesłana pocztą. W celu jej podpisania klienci mogą również udać się do oddziału banku.

W zależności o banku i trybu załatwiania formalności, od złożenia wniosku do otwarcia limitu w koncie upływa od 2 do nawet 7 dni.

Jaka może być wysokość przyznanego limitu?

 

Decyduje o tym wysokość zarobków, które osiąga osoba ubiegająca się o kredyt odnawialny. Z reguły banki przyznają kilkukrotność miesięcznych zarobków. Kredytobiorcy mogą zejść pod kreskę z reguły maksymalnie do 3-krotności swoich zarobków. Zdarzają się banki, w których jest to aż 6-krotność miesięcznych zarobków.

Koszt kredytu odnawialnego

 

W przypadku kredytu odnawialnego odsetki banki naliczają wyłącznie od kwoty, którą kredytobiorca wykorzystał. W większości banków aktualna wysokość oprocentowania nominalnego kredytu odnawialnego wynosi w skali roku 9,9 procent.