Posiłki profilaktyczne – zgłębiamy temat

Posiłki profilaktyczne – zgłębiamy temat

W dobie wszechobecnego Internetu i łatwego dostępu do informacji trudno uwierzyć w to, że nie wszyscy pracownicy znają swoje prawa i wiedzą, czego mogą domagać się od pracodawcy. Często sami pracodawcy nie mają świadomości, że poza regularnie i na czas wypłacanym wynagrodzeniem powinni jeszcze swoim pracownikom coś zapewnić. Przepisy prawa regulują obowiązek badań lekarskich czy szkoleń BHP dla wszystkich osób rozpoczynających pracę. Są jednak jeszcze inne zapisy prawne, które czasem pracodawcy „przegapiają”.

Prawa i obowiązki pracodawcy zapewnione przez przepisy BHP

Oczywiste jest, że zarówno pracodawca, jak i członkowie jego załogi, powinni przestrzegać przepisów BHP. Zachowanie takie ma na celu zapewnienie pracownikom maksymalnego bezpieczeństwa i wygody w miejscu pracy. Dodatkowo jednak w pewnych – dokładnie określonych w przepisach – warunkach zakład pracy powinien w sposób szczególny zadbać o pracowników. Mowa tu przede wszystkim o osobach pracujących w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze, „na otwartej przestrzeni” w okresie od 1 listopada do 31 marca (a więc w „okresie zimowym”), a także o pracownikach, którzy podczas wykonywania obowiązków służbowych, wydatkują bardzo dużo energii. Osoby te powinny dostawać tzw. napoje i posiłki profilaktyczne.

Wydatek energetyczny

Co ciekawe, aby sprawdzić, czy pracownikom przysługują napoje i posiłki profilaktyczne, konieczne jest zmierzenie wydatku energetycznego na danym stanowisku pracy w określonych warunkach. Jeśli taki pomiar wykaże, że wydatek energetyczny był niższy niż ten przewidziany w przepisach – pracodawca nie ma obowiązku dostarczania posiłków.

Pracodawca musi zapewnić pracownikom posiłki profilaktyczne, o ile w czasie ich pracy wydatkowali w czasie jednej zmiany:
– kobiety powyżej 1100 kcal, mężczyźni powyżej 2000 kcal,
– kobiety powyżej 1000 kcal, mężczyźni powyżej 1500 kcal, zaś pracują w pomieszczeniach o stałej temperaturze poniżej 10 st.C lub wskaźnik obciążenia termicznego wynosi ponad 25 st. C,
– kobiety powyżej 1000 kcal, mężczyźni powyżej 1500 kcal, a praca wykonywana jest na otwartej przestrzeni w okresie zimowym.