Ubezpieczenie na życie: garść faktów

Ubezpieczenie na życie: garść faktów

W ofercie większości towarzystw ubezpieczeniowych znajduje się polisa na życie. To szczególny rodzaj ubezpieczenia, który zapewnia ochronę na wypadek śmierci. Zakres ochrony może być jednak zdecydowanie większy. Obecnie coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy warto wykupić ubezpieczenie na życie. Poniżej przedstawiamy garść faktów, które pomogą w podjęciu decyzji.

Czy jest to ubezpieczenie obowiązkowe?

Ubezpieczenia na życie nie mają charakteru obowiązkowego. Tyczą się wyłącznie życia i zdrowia osoby ubezpieczonej. Jeśli wiemy, że nasi bliscy po naszej śmierci nie będą mieli problemów finansowych, nie musimy wykupywać takiej polisy. Sytuacja taka nie wymaga wykupywania polisy. Jeśli jednak chcemy zabezpieczyć swoich bliskich, warto taką polisę wykupić. Jednocześnie trzeba pamiętać, że polisa na życie zapewnia ochronę także w przypadku nieszczęśliwego wypadku.

Na jaki zakres ochrony można liczyć?

Wszystko uzależnione jest od tego, jaką umowę podpiszemy z ubezpieczycielem. Najczęściej polisa zapewnia ochronę na wypadek:

  • śmierci;
  • ciężkiej choroby;
  • pobytu w szpitalu;
  • niezdolności do pracy;
  • braku możliwości samodzielnej egzystencji.

Oczywiście możliwe jest zdecydowanie się na jeszcze szerszą ochronę. Trzeba jednak pamiętać, że im szerszy zakres ochrony, tym oczywiście wyższa składką, jaką trzeba płacić. Czasami jednak takie rozwiązanie może się opłacić.

Jak długo trwa polisa?

To również zależy od nas. W większości wypadków minimalny czas, na jaki można podpisać umowę na ubezpieczenie na życie to dwanaście miesięcy. Możliwe jest także spisanie umowy dożywotniej. Wszystko oczywiście zależne jest od tego, czego oczekujemy i jakie mamy potrzeby. Jeśli podstawowym zadaniem polisy jest ubezpieczenie na wypadek śmierci, to standardowy czas trwania takiej umowy wynosi piętnaście lat.

Polisa na życie to dobre zabezpieczenie nie tylko nas samych, ale również naszych bliskich. Warto o tym pamiętać zanim zdecydujemy się z niej zrezygnować. Wybór ubezpieczycieli oferujących ubezpieczenie na życie jest dzisiaj ogromny.