Jaki jest skład mleka kobiecego?

opieka i karmienie dziecka

Karmienie piersią jest procesem naturalnym. W 1. roku życia dziecka pokarm mamy jest dla niego najlepszy. Mleko matki zawiera bowiem wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki. Jest też łatwo przyswajane przez nie do końca jeszcze dojrzały organizm. Karmienie piersią zmniejsza także ryzyko wystąpienia wielu chorób nie tylko w okresie niemowlęcym. Jakie więc składniki znajdują się w kobiecym mleku?

Bardzo bogaty skład

Skład mleka kobiecego jest bardzo bogaty. Zawiera ono wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Są to więc:
-tłuszcze. Wchodzące w skład mleka kobiecego tłuszcze są łatwo strawne i łatwo przyswajalne. Zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których potrzebuje układ nerwowy. Odgrywają one także ważną rolę w budowie oka. W składzie tłuszczy jest także duża ilość cholesterolu – składnika kluczowego dla rozwoju mózgu i układu nerwowego;
-białko. Podobnie jak tłuszcze jest łatwo przyswajalne. Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy;
-cukry. Głównie jest to laktoza, która ułatwia wchłanianie wapnia i jest niezbędna do budowy tkani mózgowej. Wśród cukrów są także oligosacharydy, które stymulują rozwój w układzie pokarmowym prawidłowej flory bakteryjnej;
-sole mineralne;
-witaminy.
W składzie mleka kobiecego są także czynniki odpornościowe (źródło). Są to przeciwciała, które wytwarza organizm matki, gdy zetknie się z chorobotwórczymi ustrojami, które znajdują się w otoczeniu.

Bogaty skład mleka korzystny dla dziecka

Tak duża zawartość składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka sprawia, że mleka kobiece jest najlepszym pokarmem dla niemowląt. Pediatrzy zalecają, aby dziecko karmić wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku jego życia. Laktacja przebiega w kilku fazach, w każdej z nich skład mleka kobiecego zmienia się. Tak zwana siara zawiera dużo białka, ale mniej kalorii. Siarą mama karmi dziecko do 5. dnia po porodzie. Następne mleko to tak zwane niedojrzałe, zawiera on mniej laktozy i tłuszczu, a za to więcej białka. W ostatnim etapie laktacji pojawia się  mleko dojrzałe.

W składzie kobiecego mleka są wszystkie składniki niezbędnego do prawidłowego rozwoju dziecka. Mleko mamy jest też lekkostrawne, a zawarte w nim składniki odżywcze bardzo dobrze przyswajalne.