Informacje o ubezpieczeniach na życie, które mogą ci się przydać

Informacje o ubezpieczeniach na życie, które mogą ci się przydać

Polisy na życie to podstawowa oferta towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie na życie zapewnia ochroną na wypadek śmierci. W większości towarzystw ubezpieczeniowych istnieje jednak możliwość wybrania rozszerzonej wersji polisy na życie. Osób, które obecnie zastanawiają  się, czy jest sens kupowania ubezpieczenia na życie jest coraz więcej. Kilka informacji, które prezentujemy niżej może pomóc w podjęciu decyzji.

 

Czy ubezpieczenia na życie są obowiązkowe?

 

Ubezpieczenia na życie mają charakter dobrowolny. Obejmują ochroną tylko życie i zdrowie osoby ubezpieczonej. Jeżeli jesteśmy przekonani, że nasi bliscy po naszej śmierci będą mieli zabezpieczenie finansowe, nie musimy ubezpieczać się na życie. Jeżeli jednak takiej pewności nie mamy, na pewno powinniśmy taką polisę kupić. Pamiętajmy, że polisa na życie obejmuje zakresem ochrony także nieszczęśliwe wypadki.

Jaki może być zakres ochrony?

 

Zakres ochrony zależy od wybranego przez nas wariantu polisy. Standardowo polisy na życie gwarantują wypłatę odszkodowania na wypadek:

  • śmierci;
  • ciężkiej choroby;
  • hospitalizacji;
  • niezdolności do pracy;

Niektórzy ubezpieczyciele oferują możliwość rozszerzenia ochrony, oczywiście za wyższą składkę. Rozszerzone ubezpieczenie na życie może gwarantować na przykład wypłatę świadczenia w przypadku urodzenia się dziecka.

Ile może trwać polisa?

 

Ubezpieczenia na życie mogą być terminowe lub bezterminowe. Jakie wybierzemy zależy tylko od nas. W przypadku terminowego ubezpieczenia na życie polisa obowiązuje tylko przez ściśle określony czas, na przykład przez okres jednego roku. W przypadku , gdy zdecydujemy się na bezterminowe ubezpieczenia na życie prawdopodobnie zapłacimy wyższą składkę, ale za to zapewnimy sobie ochronę do końca życia.

Ubezpieczenie na życie jest zabezpieczeniem nie tylko nas samych, ale także naszych bliskich. Polisy na życie kupuje w naszym kraju coraz więcej osób. Warto wiedzieć, że świadczenia wypłacone z polisy na życie są zwolnione z podatku dochodowego. Nie wchodzą także do masy spadkowej.