Od czego zależy wysokość składki AC

Od czego zależy wysokość składki AC

Ubezpieczenie AC jest dobrowolnym rodzajem ochrony, jednak coraz częściej wybieranym przez kierowców. Dzięki niemu jesteśmy chronieni w sytuacjach, kiedy nasz samochód ucierpi w wyniku wypadku samochodowego, którego to my jesteśmy sprawcą. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób wylicza się wysokość składki ubezpieczenia AC.

Wysokość składki zależy tu od bardzo wielu czynników

Dlatego tak trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, ile kosztuje AC. Cena pozostaje kwestią mocno indywidualną, ale można wyróżnić kilka ogólnych zasad, którymi kierują się zakłady ubezpieczeń, ustalając stawki za Autocasco. Duży wpływ na wysokość składki ma wiek właściciela oraz jego doświadczenie. Im młodszy jest kierowca i krócej ma prawo jazdy, tym większa szansa, że będzie zmuszony więcej zapłacić za ubezpieczenie AC. Statystycznie bowiem, to właśnie tacy kierowcy najczęściej powodują wypadki. Ubezpieczenia AC są natomiast tańsze dla kierowców czterdziestoletnich, którzy mogą się pochwalić dwudziestoletnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia samochodu. Także od statystyki zależy wysokość składki, która jest liczone w zakresie miejsca zamieszkania właściciela samochodu. Lokalizacja ma wpływ na koszty ubezpieczenia samochodu w zależności od liczby szkód zarejestrowanych w określonym obszarze geograficznym. W praktyce oznacza to, że w im mniejszym mieście lub na wsi mieszkamy, tym mniej zapłacimy za składkę AC.

Wpływ samochodu na składkę

Nie tylko czynniki ludzkie mają tu znaczenie, ale bierze się też pod uwagę na przykład wartość samochodu oraz jego wiek. Młodsze samochody są mniej awaryjne, a tym samym mniej narażone na wypadek. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę także markę pojazdu oraz pojemność silnika. Tutaj zasada działa odwrotnie. Im większa pojemność silnika, tym większa szybkość, którą pojazd jest w stanie osiągnąć. Duża prędkość jest przyczyną większości wypadków i to tych najgroźniejszych, które co tu dużo mówić, najwięcej kosztują zakład ubezpieczeniowy. Ostatecznie ubezpieczyciel weźmie też pod uwagę przeznaczenie pojazdu, zakres ubezpieczenia, historie dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia oraz to, w jaki sposób chcemy zapłacić składkę.