Co to jest RRSO?

Od dłuższego czasu reklamy pożyczek czy kredytów kończą się napisem „RRSO” plus wysokość oprocentowania. Wartością tą powinien zainteresować się każdy, kto ma w planach zaciągniecie kredytu bankowego czy pożyczki w instytucji pożyczkowej. Pamiętajmy, że z reguły, gdy RRSO jest wysokie, rzadko jest wyeksponowane, banki i firmy pożyczkowe podkreślają tylko, gdy RRSO jest niskie.
Co to jest RRSO?
RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Skrót ten oznacza sumę wszystkich kosztów, które trzeba ponieść w przypadku kredytu czy pożyczki. Jest ona wyrażana w procentach w stosunku rocznym. RRSO zawiera:
- oprocentowanie nominalne – najczęściej w skali roku;
- opłaty przygotowawcze;
- prowizję za udzielenie kredytu/pożyczki;
- koszty usług dodatkowych;
RRSO nie uwzględnia kosztów takich jak monity za zaleganie ze spłatą.
RRSO i oprocentowanie nominalne
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania oraz oprocentowanie nominalne to dwie zupełnie różne wartości oprocentowania. Oprocentowanie nominalne dostarcza nam jedynie informacji o tym, jakie jest oprocentowanie kredytu. Z wysokości oprocentowania nominalnego dowiemy się tylko jakie będą koszty odsetek, w które w skali roku zapłacimy od zaciągniętej sumy kredytu. Warto wiedzieć, że wysokość maksymalnego oprocentowania nominalnego zarówno bankowych kredytów jak i pożyczek nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej Narodowego banku Polski. Obecnie wysokość maksymalnego oprocentowania może wynieść 10 procent. RRSO uwzględnia zarówno oprocentowanie nominalne, jak i opłaty, które wymieniliśmy wyżej.
Warto wiedzieć
O wysokości RRSO muszą dzisiaj informować potencjalnych pożyczkobiorców zarówno banki, jak i instytucje pożyczkowe. Na koszt kredytu wpływ ma nie tylko pożyczona suma i RRSO, ale także rodzaj rat. Zapłacimy mniej, gdy zdecydujemy się spłacać kredyt w ratach malejących, a nie w ratach równych.
Skrót RRSO powinien interesować wszystkie osoby, które zamierzają wziąć w banku kredyt czy pożyczyć pieniądze od firmy pożyczkowej.