Czy jest możliwe ubezpieczenie zabytkowego samochodu?

Czy jest możliwe ubezpieczenie zabytkowego samochodu?

Wielu z nas patrzy z podziwem na zabytkowe samochody. Dla właściciela zabytkowy samochód to bardzo często źródło problemów z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Jeśli właściciel chce ubezpieczyć swoje zabytkowe auto może napotkać na swojej drodze wiele problemów.

 

Polisa OC dla zabytkowego samochodu

 

Minimalny okres, na który może zostać ubezpieczone zabytkowe auto wynosi 30 dni. Najczęściej jednak osoby, które są właścicielami zabytkowych pojazdów kupują dla nich polisę OC, która jest ważna przez 12 miesięcy. Osoby, które po raz pierwszy kupują ubezpieczenie OC dla zabytkowego samochodu mogą nie wiedzieć o tym, że nie maja obowiązku wypowiadana polisy. Polisa nie zostanie jednak automatycznie przedłużona.

Jakie towarzystwo ubezpieczeniowe wybrać?

 

Większość towarzystw ubezpieczeniowych bardzo niechętnie sprzedaje ubezpieczenie OC właścicielom zabytkowych samochodów. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, każdy samochód, który jest zarejestrowany musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą odmówić sprzedaży polisy. Przepisy prawa nie narzucają jednak maksymalnej wysokości składki, towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często więc naliczają właścicielom zabytkowych samochodów naprawdę bardzo wysokie składki. Są jednak i takie, które za polisą OC dla zabytkowego auta nie żądają wygórowanych stawek.

Co z ubezpieczeniem AC?

 

W przypadku ubezpieczenia Autocasco sprawa jest bardziej skomplikowana. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, właściciele samochodów nie muszą go posiadać. Wielu właścicieli zabytkowych aut chce zabezpieczyć je na wypadek kradzieży czy uszkodzenia, ale napotykają przy tym na poważne trudności. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą sprzedawać ubezpieczenia AC dla zabytkowych samochodów. Tylko nieliczne umożliwiają wykupienie ubezpieczenia Autocasco. Warunki, które stawiają są dla właściciela zabytkowego samochodu mało korzystne, a cena polisy jest bardzo wysoka.

Właściciele zabytkowych samochodów, którzy chcą nimi poruszać się po drogach mogą mieć problem z ich ubezpieczeniem.