Jak można leczyć atopowe zapalenie skóry

Jak można leczyć atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, która dotyka coraz więcej osób. Wśród chorujących są nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Lekarze wiążą wzrost liczby zachorować z coraz większą ilością osób dotkniętych alergią. AZS to choroba, która towarzyszy do końca życia. U dzieci zdarza się, że ustępuje, osób dorosłych nie da się wyleczyć.

Objawy AZS

Do najbardziej charakterystycznych objawów atopowego zapalenia skóry należą: świąd, zaczerwienienie i suchość skóry. Atopowe zapalenie skóry bardzo często ujawnia się u osób z predyspozycjami genetycznymi. Objawy choroby nasilają się po kontakcie z alergenem: roztoczami kurzu domowego, białkiem zawartym w krowim mleku czy pyłkami roślin. Chorobę może nasilić również stres. U dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia zmiany występują na owłosionej skórze głowy, czole i policzkach. W przypadku dzieci starszych zmiany obejmują również zgięcia pod łokciami i kolanami oraz na nadgarstkach. U nastolatków i osób dorosłych mogą wystąpić także na wierzchu dłoni.

Czy atopowe zapalenie skóry można wyleczyć?

Jak już wspomnieliśmy, choroba towarzyszy do końca życia. Można ją leczyć jedynie objawowo przyjmując zapisane przez lekarza leki antyhistaminowe. W przypadku, kiedy objawy choroby zaostrzą się, pacjenci dodatkowo otrzymują receptę na maść kortykosteroidową.

Choruję na AZS – jak mam pielęgnować skórę?

Niezależnie od tego, czy schorzenie to dotyczy niemowląt, starszych dzieci czy osób dorosłych oprócz przyjmowania leków zaleconych przez lekarza skórę atopową trzeba odpowiednio pielęgnować. Potrzebuje ona przede wszystkim natłuszczania i nawilżania. Do pielęgnacji skóry atopowej należy używać preparatów, które nie tylko odbudują ochronną warstwę wodno-lipidową, ale także złagodzą towarzyszący atopowemu zapaleniu skóry bardzo silny świąd. W aptekach i drogeriach są dzisiaj dostępne specjalne kosmetyki przeznaczone do codziennej pielęgnacji skóry atopowej. To tak zwane emolienty. Wybór tych kosmetyków jest obecnie bardzo duży. Wszystkie mają bardzo silne działanie nawilżające i natłuszczające. Osoby chore na atopowe zapalenie skóry powinny unikać noszenia ubrań, które zawierają włókna wełny, w ten sposób unikną dodatkowych podrażnień. Dotyczy to zarówno ubrań dla osób dorosłych, jak również ubranek dla niemowląt i małych dzieci. Preparaty do pielęgnacji skóry atopowej należy nanosić na skórę kilka razy w ciągu dnia. Objawy AZS łagodzi również kąpiel z dodatkiem krochmalu.

AZS to choroba rozpoznawana u coraz większej liczby dzieci i osób dorosłych. Nie można jej wyleczyć, ale można skutecznie łagodzić jej objawy.

Źródło: http://www.eloderm.pl/artykul/19,azs-u-doroslych-a-emolienty.html