Styl skandynawski

Styl skandynawski

Aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim są niezwykle popularne. W stylu tym dominuje przede wszystkim prostota, ale mimo to wnętrza są niezwykle eleganckie i przytulne.

Kolorystyka

Inspiracji dla stworzenia tego stylu dostarczyła natura i naturalne kolory charakterystyczne dla Półwyspu Skandynawskiego. We wnętrzach urządzonych w tym stylu dominują więc przede wszystkim złamane biele i różne odcienie szarości. Wnętrza ożywiają także kolorowe dodatki: czerwienie oraz błękity.

Prostota

Inspirowany naturą styl skandynawski stawia przede wszystkim na proste formy. Meble mają proste kształty, są pozbawione ozdobnych detali. Najczęściej są wykonane z drewna w jasnych i naturalnych odcieniach. Liczba mebli jest ograniczona może nie w takim samym stopniu, jak we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym, ale na pewno nie ma ich w zbyt dużej ilości. Drewno króluje także na podłogach. Bardzo często wykorzystywane jest nie tylko drewno w naturalnych odcieniach, ale także bielone. Inspirując się wnętrzami rodem ze Skandynawii możemy postawić nie tylko na drewno, ale także rodzimą wiklinę.

Tkaniny i światło

W Skandynawii panuje stosunkowo chłodny, jeśli nie wręcz zimny klimat. W aranżacji wnętrz bardzo ważną role odrywają więc tkaniny i światło. Tkaniny są oczywiście naturalne: bawełna, wełna, len. Mimo prostoty i oszczędności tkanin jest całe mnóstwo. To przede wszystkim poduchy i miękkie, puszyste i ciepłe pledy. Desenie na tkaniach raczej są proste, przeważają więc kratki lub pasy. Mile widziane są wydziergane na drutach lub szydełku powłoczki na poduchy, pledy, a nawet chodniczki. Skandynawowie bardzo ważną role przywiązują do rozświetlenia swoich domów. Jeśli wybierzemy styl skandynawski dla siebie musimy pamiętać, że we wnętrzu musi znaleźć się duża liczba różnego rodzaju punktów świetlnych: lamp, kinkietów, halogenów oraz świec.

Proste wzornictwo, naturalne materiały, duża liczba punków świetlnych, biele i szarości to najbardziej charakterystyczne elementy stylu skandynawskiego.

Przeczytaj też: https://www.dulux.pl/pl/inspiracje/mala-sypialnia-w-stylu-skandynawskim