Kredyt inwestycyjny dla firm

Kredyt inwestycyjny dla firm

Koszty przeznaczone na inwestycje są nieodłącznie związane z prowadzeniem własnej firmy; firma, w której nie są prowadzone żadne inwestycje nie rozwija się, przestaje być konkurencyjna. Nie wszyscy przedsiębiorcy są w stanie poważne inwestycje sfinansować ze środków własnych. Naprzeciw potrzebom takich przedsiębiorców wychodzą banki z ofertą kredytów inwestycyjnych.

 

Jakie firmy mogą o taki kredyt się ubiegać?

 

Jeśli chodzi o kredyt inwestycyjny, to wniosek mogą złożyć właściciela nie tylko dużych, ale także małych i średnich firm. Z kredytów tych mogą korzystać firmy, które działają w bardzo różny6ch branżach. Swoja ofertę banki kierują także do tych firm, których właścicielami są osoby wykonujące wolne zawody. W zdecydowanej większości banków wnioski o kredyt inwestycyjny mogą składać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność od dłuższego czasu. W przypadku firmy, której właścicielem jest osoba wykonująca wolny zawód, wymagany przez bank staż działalności wynosi 12 miesięcy. Niewielkie szanse na uzyskanie kredytu inwestycyjnego mają osoby, które dopiero rozpoczynają działalność.

Czy jest to kredyt celowy?

 

Większość kredytów inwestycyjnych udzielana jest na bardzo wysokie kwoty i stosunkowo długi okres. Pomnożenie przez przedsiębiorcę środków trwałych, które już są w jego posiadaniu, to najważniejsze zadanie kredytu inwestycyjnego. Środki z kredytu inwestycyjnego przedsiębiorcy mogą przeznaczyć na zakup samochodu na potrzeby firmy, kupno papierów wartościowych, zakup nowych maszyn lub sprzętów. Środki z kredytu inwestycyjnego mogą zostać przeznaczone również na zakup nieruchomości pod warunkiem, że będą one przeznaczone na działalność gospodarczą. Przedsiębiorca może wykorzystać także środki pochodzące z przyznanego przez bank kredytu na spłatę innych zobowiązań finansowych.

Na koszt kredytu inwestycyjnego składają się odsetki i pobierana przez bank prowizja. Maksymalna wysokość prowizji to 5 procent. Walcząc o klienta banki coraz częściej rezygnują z pobierania prowizji.