Na co zwrócić uwagę przy wyborze magazynu?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze magazynu?

Wynajem magazynów to w sensie finansowym i logistycznym bardzo trudna operacja, która może zaburzyć funkcjonowanie firmy i mieć dalekosiężny wpływ na jej działalność. Dlatego zanim wynajmiemy powierzchnie magazynową powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą okazać się kluczowe przy tego typu operacji.

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się jakiej powierzchni magazynowej potrzebujemy. Z tym zastrzeżeniem, że określając niezbędną nam przestrzeń musimy pamiętać, że będziemy na niej operować przez kilka lub kilkanaście lat. Średnio wynajem magazynów trwa około trzech lat ale najkorzystniejsze w sensie finansowym będzie podpisanie umowy na dziesięć lub więcej lat. W rozważaniach musimy podjąć się przewidywania rozwoju naszej firmy i określić w sposób choćby przybliżony potrzeby, które pojawią się za kilka lat. Kolejnym problemem przed którym niewątpliwe staniemy jest wybór lokalizacji magazynu. Oczywiście najlepszym miejsce będzie centrum dużego miasta, bądź lokalizacja dobrze skomunikowana z poszczególnymi dzielnicami. Niestety im lepsza lokalizacja tym wyższa cena najmu, dlatego powinniśmy znaleźć rozsądny kompromis, który pozwoli potencjalnemu klientowi dotrzeć do siedziby naszej firmy, a jednocześnie nie będzie nas zbyt drogo kosztował. Wybierając miejsce na nasz magazyn musimy zadbać aby w jego bezpośrednim sąsiedztwie znalazła się przestrzeń na biuro dla firmy. Bliska obecność sprawi, że oszczędzimy na transporcie i logistyce, a czas realizacji zamówienia będzie szybszy.

Kupisz magazyn za pośrednictwem strony https://www.warehouses.pl/pl/

Przy wyborze magazynu musimy też jasno określić jaki ma być jego charakter. Tutaj sprawa jest stosunkowo prosta, a jakość przestrzeni jest bezpośrednio uzależniona od produktu jaki będzie w niej przechowywany. Jeśli handlujemy produktami, które są wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne to musi być to magazyn ocieplany, osłonięty i zadaszony.

Jeśli nie chcemy płacić za wynajem możemy pokusić się wybudowanie własnego magazynu w dłuższej perspektywie takie rozwiązanie jest korzystniejsze finansowo ale niesie ze sobą wiele zagrożeń. Wymaga też nakładu sił, środków oraz czasu. Samo rozpatrzenie pozwolenia na budowę zajmie niestety osiemnaście miesięcy.