Styl minimalistyczny – zasady aranżacji

Styl minimalistyczny – zasady aranżacji

Istnieje wiele stylów aranżacji wnętrz – a z racji na fakt, że każdy człowiek posiada swoje własne upodobania, różne osoby wybierają różny styl do stworzenia wymarzonego mieszkania czy domu.

Obecnie najmodniejszy jest nadal styl skandynawski. Tuż za nim plasuje się styl nowoczesny i różne wariacje na jego temat. Ale część osób gustuje w jeszcze mniej ozdobnych wnętrzach – prostych i przyjaznych zarazem. Właśnie tym odznacza się popularny obecnie styl minimalistyczny.

Jakie są jego główne zasady i komu najlepiej będzie się w takich miejscach mieszkać?

Minimalistyczne mieszkania są bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu oraz sprzątaniu. Są zwykle przestronne i nie są zagracone – to znaczy, że jest w nich naprawdę mało przedmiotów (tylko tyle, ile jest konieczne). Oczywiście to, jak bardzo minimalistyczne będzie wnętrze zależy zawsze od konkretnego właściciela. Niektórzy rezygnują ze wszystkich dodatków i akcesoriów – chowając je w pojemnych szafach czy pufach. Inni nie są aż tak radykalni – jak zawsze, wszystko więc zależy od upodobań konkretnych domowników.

Główne zasady są jednak następujące:

– zastosowanie gładkich i jednolitych powierzchni
– dekoracje wyraziste, lecz w małej ilości
– mała ilość mebli (same podstawowe)
– przedmioty dobrej jakości.

Artystyczne wnętrze

Styl minimalistyczny jest więc bardzo oszczędny jeśli chodzi o ilość mebli i wszystkich innych przedmiotów – ale za to stawia na wysoką jakość. Jeśli chcemy by wnętrze wyglądało bardziej artystycznie, ustawmy w salonie jakąś rzeźbę, albo zawieśmy na ścianie słynny obraz. Czasem jeden taki akcent – na przykład w wyrazistej barwie, gdy cała reszta pomieszczenia jest raczej stonowana – będzie stanowił idealny dodatek.

Nie wszyscy gustują w podobnych wnętrzach, jednak niewątpliwie mają one swoich zagorzałych fanów. Styl ten sprawdza się zarówno w dużych, przestronnych pomieszczeniach, jak i w tych mniejszych – na przykład minimalistyczna łazienka będzie sama w sobie optycznie większa, gdyż nie będzie jej pomniejszało zbyt dużo bibelotów, bo wszystkie rzeczy (kosmetyki, urządzenia) będą schowane w szafce.

Przeczytaj, jak urządzić łazienkę w stylu minimalistycznym: https://www.dulux.pl/pl/inspiracje/lazienka-w-stylu-minimalistycznym