Popularne rodzaje kredytów bankowych

Popularne rodzaje kredytów bankowych

Każdemu może się zdarzyć sytuacja, w której potrzebuje zastrzyku dodatkowej gotówki. Nic więc dziwnego, że kredyty udzielane przez banki osobom fizycznym to produkty, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Każdy bank przygotowuje dla osób zainteresowanych kredytem bogatą i zróżnicowaną ofertę. Znalezienie kredytu, który jest idealnie dopasowany do potrzeb nie jest więc trudne. Zobaczmy, jakie rodzaje kredytów proponują banki działające w Polsce.

 

Kredyt gotówkowy

 

To jeden z rodzajów kredytów, o które w każdym banku ubiega się mnóstwo osób. Nie jest to najtańszy kredyt dostępny w bankach, jego oprocentowanie jest dość wysokie. Ale plusem kredytu gotówkowego jest to, że przyznane przez bank środki kredytobiorcy mogą przeznaczyć na dowolny cel. Za środki z tego kredytu można na przykład kupić nowe meble, wyjechać na wycieczkę lub wczasy, zakupić sprzęt sportowy, kupić nowy telewizor czy samochód. Decydując się na złożenie wniosku o przyznanie kredytu gotówkowego warto wiedzieć, ze z uwagi na wysokie oprocentowanie warto go brać na okres nie dłuższy niż 24 miesiące.

Kredyt hipoteczny

 

To kredyt długoterminowy, który najczęściej biorą osoby, które planują kupno mieszkania albo zakup domu bądź jego budowę. Jest to więc kredyt celowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka – wpis do księgi wieczystej nieruchomości. Do chwili spłaty kredytu tak naprawdę właścicielem domu czy mieszkania jest bank. W razie, gdy raty przestaną być płacone, bank ma prawo przejąć mieszkanie/dom i odzyskać pożyczone pieniądze sprzedając nieruchomość na licytacji.

 

Kredyt samochodowy

Najczęściej zaciągają go osoby, które planują zakup samochodu. Potoczna nazwa tego kredytu może być myląca, gdyż wniosek o jego przyznanie może złożyć także planując na przykład zakup motocykla, przyczepy kempingowej, traktora. Kredyty samochodowe mają bardzo atrakcyjne oprocentowanie. Ich zabezpieczeniem może być na przykład zastaw rejestrowy. Za pieniądze przyznane w ramach kredytu samochodowego można kupić także auto z ogłoszenia.