Ubezpieczenie samochodu: jakie można kupić?

Ubezpieczenie samochodu: jakie można kupić?

Liczba samochodów w naszym kraju stale się powiększa. Przybywa więc osób, które interesują się możliwością ich ubezpieczenia. Jakie rodzaje ubezpieczeń samochodowych dostępne są w działających w Polsce towarzystwach ubezpieczeniowych?

 

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

 

Potocznie nazywane jest po prostu OC. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, polisę OC muszą posiadać wszyscy właściciele samochodów osobowych, ciężarowych, quadów, motocykli i innych pojazdów mechanicznych, które zostały zarejestrowane w Polsce. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej należy wykupić najpóźniej w dniu rejestrowania pojazdu. Polisa jest ważna 12 miesięcy. Polskie OC ochronie nie tylko na terenie kraju, ale także poza jego granicami. Obowiązuje w większości państw Europy za wyjątkiem między innymi Białorusi, Rosji, Ukrainy. W krajach, w których nie jest honorowane polskie OC potrzebna jest Zielona Karta.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

 

W skrócie nazywamy je NNW. Jest to ubezpieczenie, którego właściciele pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju nie muszą posiadać, jest ono dobrowolne. Jest to rodzaj ubezpieczenia osobowego, chroni ono zdrowie i życie kierowcy oraz pasażerów. Odszkodowanie z tytuły polisy NNW jest wypłacane, gdy skutkiem wypadku będzie trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć osoby, która znajdowała się w ubezpieczonym aucie. Polisa chroni nie tylko w czasie jazdy, ale także podczas postoju, wsiadania lub wysiadania z samochodu, podczas tankowania. Aby ubezpieczenie to miało sens, suma ubezpieczenia powinna być wysoka.

Assistance

 

To także ubezpieczenie, którego nie trzeba mieć. Mimo to warto je wybrać, gdyż dzięki niemu można czuć się naprawdę komfortowo w czasie podróży samochodem. Polisa Assistance to pewność, że ubezpieczyciel udzieli nam pomoc w razie awarii samochodu, gdy zabraknie nam paliwa czy gdy złapiemy przysłowiową „gumę”. Bardzo często to pomocowe ubezpieczenie towarzystwa ubezpieczeniowe dodają gratis do wykupowanego u nich ubezpieczenia OC lub AC.