Rodzaje krzemowych paneli fotowoltaicznych

Rodzaje krzemowych paneli fotowoltaicznych

Gdy zastanawiamy się nad tym, jakie panele fotowoltaiczne wybrać, już wkrótce uświadamiamy sobie, że na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka ich rodzajów. Tylko zaznajomienie się z ich wadami i zaletami może pomóc nam w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania.

Panele monokrystaliczne

Panele monokrystaliczne charakteryzują się z tym, że buduje się je z ogniw, które powstają z ciągnienia jednego kryształu krzemu. Ich kształt jest zbliżony do tego, jaki ma okrojone koło, łatwo jest je przy tym rozpoznać również dlatego, że posiadają charakterystyczny czarny kolor. To także rozwiązania, które mogą nam zaoferować najwyższą sprawność spośród wszystkich modułów, jakie czekają na zainteresowane nimi osoby. Waha się ona przy tym od piętnastu do nawet dziewiętnastu procent.

Panele polikrystaliczne

Panele monokrystaliczne z pewnością zainteresują osoby, które dążą do jak najwyższej sprawności jako czynnika o kluczowym znaczeniu. Niestety, ich wysoka cena może okazać się poważną zaporą. Nic zatem dziwnego, że równie dużym zainteresowaniem cieszą się panele polikrystaliczne i to właśnie one są dziś wybierane najczęściej. Co zresztą charakterystyczne, ich przewaga nad rozwiązaniami monokrystalicznymi wynika także z tego, że mamy do czynienia z niższym spadkiem mocy wraz ze wzrostem temperatury. Ponieważ ogniwa takich paneli tworzy się z wielu kryształów krzemu, zwykle mają one kształt kwadratu, a ich struktura „mieni się”. Sprawność oscyluje tu w granicach od czternastu do szesnastu procent.

Panele z krzemu amorficznego

W sprzedaży można znaleźć także panele z ogniwami pochodzącymi z krzemu amorficznego, a więc takiego, który nie został wykrystalizowany. Ich sprawność osiąga od sześciu do dziesięciu procent, jeśli jednak osobie decydującej się na zakup paneli zależy na przystępności cenowej, właśnie te panele są najtańszymi z dostępnych na runku.

Panele wykonane z ogniw pierwszego typu cieszą się największym zainteresowaniem. Należy jednak pamiętać o tym, że na rynku nie brakuje także ogniw, które zbudowane są z pierwiastków innych niż krzem.

Sprawdź również: https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/panele-fotowoltaiczne/