Ubezpieczenia dobrowolne komunikacyjne

Ubezpieczenia dobrowolne komunikacyjne

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC istnieje też dobrowolne ubezpieczenie pojazdu, którego warunki nie są regulowane ustawą. To autocasco, które ma chronić nas w przypadku kiedy spowodujemy wypadek lub jesteśmy sprawcami kolizji drogowej. Chcąc wykupić takie ubezpieczenie, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka zmiennych.

Zakres

Przede wszystkim jest to zakres ubezpieczenia. Chodzi, o jakiego to rodzaju zdarzenia będą uprawniały nas do odszkodowania. Polisę AC można wykupić w wersji, w której chronić nas ona będzie jedynie przed uszkodzeniami pojazdu na skutek wypadku lub z ochroną rozszerzoną o świadczenie z tytułu kradzieży. Bardzo ważne jest też to czy dana polisa zapewnia nam ochronę jedynie na terenie Polski, czy też za granicą. Musimy jednak pamiętać, że im większy zasięg działania, tym więcej będziemy zmuszeni wydać na składkę AC. Musimy się zatem zastanowić czy nie płacimy przypadkiem za ochronę, której w praktyce nie potrzebujemy. Jeśli zatem nie jeździmy po drogach innych państw, to nie ma sensu wykupywanie ochrony, gdzie obowiązuje ona także poza granicami Polski.

Wkład własny i wycena

Bardzo ważnym czynnikiem jest wkład własny. To jeden ze sposobów na obniżenie składki za polisę dobrowolnego ubezpieczenia AC. Określa on w sposób procentowy, jaką część szkody ubezpieczony będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. W praktyce działa to następująco. My dostajemy niższą składkę, ale w przypadku zaistnienia szkody dany procent kosztów naprawy będziemy zmuszeni pokryć z własnej kieszeni. Musimy się też liczyć, z tym że ubezpieczyciel dokona wyceny naszego pojazdu. Cena polisy wzrasta wraz ze wzrostem wartości pojazdu określonej przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej. Warto pamiętać, że obowiązek wyceny auta spoczywa na ubezpieczającym. Wydawałoby się, zatem że w naszym interesie jest zaniżenie wartości pojazdu. Nic bardziej mylnego. Zaniżenie wartości samochodu sprawi, że otrzymamy zaniżone odszkodowanie. Kiedy zdecydujemy się z kolei zawyżyć wycenę samochodu, to mamy pewność, że wycena odszkodowania zostanie dokonana na bazie stanu pojazdu w momencie wypadku

Więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/