Ubezpieczenie OC: co oznacza szkoda całkowita, a co częściowa?

Ubezpieczenie OC: co oznacza szkoda całkowita, a co częściowa?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej muszą posiadać wszyscy właściciele zarejestrowanych w Polsce samochodów. Polisa OC zapewnia odszkodowanie tym osobom, które na skutek wypadku samochodowego zostały poszkodowane: odniosły obrażenia ciała lub poniosły szkody na mieniu.

 

Co to jest szkoda całkowita?

 

Przepisy prawa, które obowiązują w naszym kraju nie definiują w sposób jednoznaczny, czym jest szkoda całkowita. Wyjaśnienia tego pojęcia można jednak szukać w orzecznictwach sądów. W wyroku, który został wydany przez Sąd Apelacyjny w Katowicach jako szkodę całkowitą określono sytuację, w której samochód, który był uczestnikiem zdarzenia drogowego został uszkodzony w takim stopniu, że jego naprawa jest niemożliwa. Jako szkodę całkowitą rozumie się także sytuacje, w których koszt naprawy uszkodzonego samochodu jest wyższy od jego wartości.

 

Czym jest szkoda częściowa?

 

O takim rodzaju szkody mówi się w sytuacji, gdy uszkodzenia samochodu nie uniemożliwiają jego naprawienia oraz te, gdy koszt naprawy uszkodzonego auta nie przekracza jego wartości.

Szkoda całkowita: co z wrakiem?

 

Jeśli zostanie stwierdzona szkoda całkowita, to po zdarzeniu pozostaje oczywiście wrak pojazdu. Wciąż pozostaje on własnością posiadacza pojazdu. Zdaniem wielu osób jest to najbardziej kłopotliwym skutkiem stwierdzenia szkody całkowitej. Zniszczony samochód musi zostać zezłomowany. Jest to jedyne rozsądne i najlepsze wyjście, aby pozbyć się problemu. Warto wiedzieć, że coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych pomaga swoim klientom w pozbyciu się wraku samochodu. Ubezpieczyciele biorą więc na siebie obowiązek znalezienia nabywcy wraku, tym samym odciążają właściciela pojazdu. Sytuacja, w której właściciel pojazdu nie musi martwić się, co zrobić z wrakiem jest dla niego na pewno komfortowa.

O tym, jaki będzie zakres działania towarzystwa ubezpieczeniowe po wystąpieniu szkody zadecyduje między innymi to czy rzeczoznawca stwierdzi szkodę całkowitą, czy częściową. Szkoda częściowa, która nie nakłada obowiązku pozbycia się wraku jest oczywiście bardziej wygodna.