Warto zadbać o swoje zęby!

Warto zadbać o swoje zęby!

Wiele małych dzieci zapytane o to, czego najbardziej się boją mogą bez wahania stwierdzić, że wizyty u dentysty. Często bowiem dzieci kojarzą sobie nieprzyjemny odgłos wierteł czy ostre światło lampy w gabinecie stomatologicznym i zaczynają automatycznie odczuwać strach. To z kolei powoduje, że dziecko nie chcę chodzić na wizyty kontrolne i nie wiadomo co dzieje się z jego uzębieniem. Dopiero gdy nadejdzie silny ból trzeba natychmiast udać się z dzieckiem na wizytę. Oczywiście często po zakończeniu leczenia dziecko zauważa, że wcale na fotelu w gabinecie nie musi być tak strasznie. Dzięki temu o wiele łatwiej jest już na kolejnych wizytach. Jednak dolegliwości związane z zepsutymi zębami to nie jedyny problem.

 Wada zgryzu u małych dzieci

Często bowiem u dzieci można zaobserwować silne wady zgryzu. Jest to wada dokuczliwa, ponieważ przez złe ustawienie żuchwy dziecko może mieć problemy z jedzeniem, niemówienie czy zaciskaniem zębów. Warto więc zacząć szybko działać. Oczywiście jest od tego odpowiednio wykwalifikowany ortodonta dziecięcy. Warto odszukać takiego specjalistę, ponieważ będzie on potrafił odpowiednio podjeść dziecko. Dzięki temu, że ortodonta będzie widział, jak postępować z małym dzieckiem, będzie ono o wiele spokojniejsze. Przede wszystkim leczenie wady zgryzy jest ważne u dzieci, ponieważ u nich o wiele szybciej przebiega cały proces leczenia. Kości bowiem są jeszcze bardziej elastyczne i noszenie aparatu może być skrócone nawet o kilka lat. Trzeba jednak wyczuć moment i udać się do specjalisty w odpowiednim momencie.

 Skuteczność w leczeniu wady zgryzu

Wiadomo, że noszenie aparatu ortodontycznego nie jest przyjemnym doznaniem. Często przez pierwszych kilka dni czy tygodni dziecko może mieć trudności w jedzeniu wielu posiłków. Dlatego najlepsze do tego będą posiłki profilaktyczne. Odpowiednio przygotowane, zmiksowane czy rozdrobnione będą o wiele lepiej przyjmowane. Można je przygotować samodzielnie w domu. Ważne jest to, aby nie zawierały twardych warzyw, owoców czy orzechów. Po kilku tygodniach wszystko wróci do normy. Proste i zdrowe zęby są na topie!