Czy warto korzystać z dobrowolnego ubezpieczenia

Czy warto korzystać z dobrowolnego ubezpieczenia

Wielu Polaków rezygnuje z dobrowolnych ubezpieczeń licząc w ten sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. O tym jak krótkowzroczna jest to polityka dowiadujemy się niestety przy pierwszej stłuczce.

Jeśli kupujemy mocno używane auto, które kosztuje nas niewiele, a ewentualne jego uszkodzenie czy kradzież nie będzie dla nas kłopotem to nie ma żadnego sensu wydawać dodatkowych środków na wykupienie ubezpieczenia. Dodatkowe ubezpieczenie autocasco jest za to bardzo przydatne w przypadku nowych i drogich samochodów. Tutaj kradzież czy uszkodzenie oznacza przymus wygospodarowania olbrzymich środków, dlatego tego rodzaju ubezpieczenia samochodowe są konieczne.

Porównywarka

Zanim podpiszemy umowę z jednym z towarzystw ubezpieczeniowych powinniśmy przede wszystkim porównać wiele różnych ofert aby wybrać tą najlepszą. Liczy się nie tylko cena ubezpieczenia ale też jego zakres. Powinniśmy zwrócić uwagę czy ubezpieczenie przewiduje odszkodowanie w przypadku każdego wypadku drogowego czy też jedynie kolizji z innym uczestnikiem ruchu. Może się zdarzyć tak, że kwota z ubezpieczenia zostanie nam wypłacona, kiedy doprowadzimy do zderzenia z jadącym obok samochodem ale już nie wtedy, gdy na przykład uderzymy w wolno stojące drzewo. Drugim elementem na który warto zwrócić baczną uwagę to w jakim zakresie ubezpieczyciel chroni nas przed kradzieżą. Chodzi tu głównie o to czy otrzymamy odszkodowanie kiedy zostaną nam skradzione części wyposażenia samochodu jak na przykład wycieraczki czy koła oraz czy ubezpieczenie chroni nas w przypadku wybicia szyb.

Ważne

Przy okazji pamiętać trzeba, że żaden ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania jeśli to my sami doprowadziliśmy do kradzieży pojazdu lub wtedy, gdy znacząco się przyczyniliśmy do jej zaistnienia. Zatem jeżeli pozostawimy samochód otwarty nie powinniśmy spodziewać się jakiegokolwiek odszkodowania. Równie istotne jest też zorientowanie się w jaki sposób towarzystwo ubezpieczeniowe rozlicza z nami koszty naprawy samochodu. Do wyboru są dwa warianty. W pierwszym po prostu oddajemy samochód do warsztatu a ten rozlicza się z firmą ubezpieczeniową. W drugim otrzymujemy do ręki środki finansowe na naprawę samochodu.

Więcej na http://www.mtu24.pl/