Jak najlepiej wybrać obóz?

Jak najlepiej wybrać obóz?

W życiu każdego dziecka przychodzi taki wiek w którym staję się ono już za duże aby wyjechać z rodzicami na wakacje, a jeszcze za małe by jechać na wypoczynek samodzielnie. Idealnym rozwiązaniem wtedy są obozy młodzieżowe.


Pierwszy dylemat przed jakim stajemy przed wysłaniem dziecka na obóz, jest wybór miejsca. Musimy zdecydować czy lepszym rozwiązaniem będzie wyekspediować dziecko na jeden z językowych obozów zagranicą czy też aktywny wypoczynek w kraju.

Zagraniczny obóz

Koszt wyjazdu za granicę jest oczywiście większy i wypoczynek tego typu wiążę się z znaczniejszą samodzielnością dziecka. Musimy mieć świadomość, że nasz podopieczny będzie nie tylko z dala od rodziny u obcych sobie ludzi ale też będzie zmuszony do porozumiewania się w innym języku. Dlatego tego typu wypady są bardziej wskazane w przypadku tych dzieci, które wyjeździły już na wakacje bez rodziców i mają doświadczenie w tego typu podróżach.

Decyzja

Jeśli zdecydujemy się na wypoczynek w Polsce musimy jeszcze podjąć decyzje czy mają to być wakacje w stylu aktywnym czy też mają polegać wyłącznie na biernym wypoczynku. Większe możliwości stwarza oczywiście obóz połączony z aktywnym wypoczynkiem. Wyjazd tego typu gwarantuje, że dziecko nie będzie się nudzić, a opiekunowie zorganizują każdą godzinę pobytu. Współcześnie możemy wręcz przebierać w obozach tematycznych. Myślą przewodnią może być nauka pływania, jazda konno, wspinaczki, jazda na rowerze, kajakarstwo czy nawet nauka gry w szachy albo sztuk walki. Jeśli dziecko wykazuje naturalne predyspozycje do danego sportu lub w sposób szczególny interesuje się jakąś dziedziną to powinno być zachwycone tego typu wypoczynkiem. Jeśli jednak ma to polegać na swoistym zmuszaniu to powinniśmy poważnie przemyśleć czy warto pakować dziecko w przestrzeń dla niego nieatrakcyjną z której nie będzie w stanie się wycofać przed zakończeniem obozu.

Jeśli nasze dziecko nigdy nie było na obozie warto wybrać taki, gdzie przyjazd rodziców nie będzie niczym dziwnym ani nie będzie utrudniany przez kadrę obozową. Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka jest dla niego zawsze olbrzymim przeżyciem i musimy mieć świadomość, że może mieć obawy i lęki, które my jako rodzice musimy w nim przezwyciężyć.

Więcej na stronie https://www.atas.pl/