Czym są wakacje kredytowe?

Czym są wakacje kredytowe?

Dla domowego budżetu niektóre kredyty – na przykład hipoteczne – są bardzo dużym obciążeniem. Osoby, które zdecydowały się wziąć kredyt hipoteczny muszą liczyć się z tym, że mogą mieć przejściowe problemy finansowego w efekcie, których będą mieć trudności z płaceniem rat. W chwili obecnej banki wychodzą naprzeciw takim kredytobiorcom i proponują różne rozwiązania. Do tych, które zasługują na uwagę należą tak zwane wakacje kredytowe. Co to za rozwiązanie? Czy są dla kredytobiorców naprawdę korzystnym rozwiązaniem?

 

Zawieszenie spłaty kredytu to prawidłowa nazwa dla wakacji kredytowych. Wakacje kredytowe proponuje swoim klientom większość z działających w naszym kraju banków. Kredytobiorcy mogą zawiesić spłatę kilku, czasem kilkunastu rat. Jednak banków, które dają możliwość zawieszenia spłaty kilkunastu rat są w mniejszości. Spora liczba banków, które umożliwiają kredytobiorcom skorzystanie z wakacji kredytowych nie wymaga od nich uzasadnienia podjętej decyzji. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej podczas spłacania jednego kredytu z wakacji kredytowych nie można skorzystać więcej niż tylko raz; stad też decyzję o zawieszeniu spłaty kredytu należy bardzo starannie przemyśleć.

Okres, na jaki spłata kredytu zostanie odroczona oraz zasady jego późniejszej, dalszej spłaty, bank zawsze ustala indywidualnie z każdym klientem. Przyznając kredytobiorcy wakacje kredytowe bank stawia warunek: wszystkie kolejne raty muszą być już płacone w terminie. Opóźnienia bank nie będzie w przyszłości tolerował, takie zachowanie może zakończyć się tym, że umowa kredytowa zostanie wypowiedziana.

Większość banków nie pobiera od klientów żadnych opłat za wakacje kredytowe. Są jednak i takie, w których kredytobiorcy muszą za zawieszenie spłat kredytu zapłacić. Zasady udzielania wakacji kredytowych każdy bank ustala bowiem sam; zawsze więc należy sprawdzić to w umowie lub zapytać pracownika banku. Kredytobiorcy muszą pamiętać o jeszcze jednym: odroczone raty wcześniej czy później i tak będą musieli spłacić.