O ubezpieczeniu opon samochodowych

O ubezpieczeniu opon samochodowych

Przebicie opony to sytuacja, która może zdarzyć się każdemu kierowcy o każdej porze dnia czy nocy. Nie jest to komfortowa sytuacja. Na rynku ubezpieczeniowym pojawiły się jednak nowe polisy: ubezpieczenie opon samochodowych. Jeszcze do niedawna było to ubezpieczenie dodawane do polisy Autocasco, dzisiaj w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych pojawiła się możliwość kupienia odrębnego ubezpieczenia opon samochodowych.

 

W porównaniu z ceną zakupu nowych opon, składka za ubezpieczenie opon jest naprawdę bardzo mała. Polisę można wykupić na 12 miesięcy.

Zakres ochrony

 

Zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych, które mają w ofercie ubezpieczenie opon samochodowych proponuje polisy, które obejmują zakresem ochrony:

            – prowizoryczną naprawę przebitego koła na miejscu zdarzenia przy pomocy zestawu naprawczego lub wymianę koła, w którym została przebita opona;

  • odholowanie auta do warsztatu wulkanizacyjnego, jeżeli naprawa przebitej opony lub jej wymiana na miejscu nie jest możliwa.

W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych zakres ochrony może być szerszy. Jeżeli pod względem technicznym możliwa jest naprawa przebitej opony, to towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca koszt naprawy. Ubezpieczyciel może zwrócić część tych kosztów lub pokryć je w całości.

Ile kosztuje ubezpieczenie opon?

 

Towarzystwa ubezpieczeniowe pobierają składki w wysokości do 10 złotych za jedną oponę. Nie jest to więc duży wydatek. Warto jednak przed podpisaniem umowy zwrócić uwagę na stawiane przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe warunki. Niektóre towarzystwa ubezpieczają tylko opony w samochodach, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza dwóch ton. W innych możliwe jest ubezpieczenie opon w samochodach o dopuszczalnej masie całkowitej trzy i pół tony.

Ubezpieczenie opon samochodowych to jeden z rodzajów ubezpieczeń dostępnych w towarzystwach ubezpieczeniowych. W większości przypadków zakresem ochrony objęte jest tylko uszkodzenie, a nie kradzież ogumienia. Kradzież to ryzyko objęte polisą AC.