Ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce

Ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce

Ubezpieczenia komunikacyjne cieszą się w Polsce największą popularnością. Są to ubezpieczenia przeznaczone w większości dla właścicieli samochodów osobowych. Pewne z nich muszą posiadać również właściciele innych pojazdów mechanicznych. Jakie ubezpieczenie mogą wybrać właściciele samochodów?

 

Ubezpieczenia dla samochodów dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne. Ubezpieczeniem obowiązkowym jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenia dobrowolne to: Autocasco, NNW, assistance.

Ubezpieczenie OC

 

Istnieje obowiązek posiadani8a tego ubezpieczenia. Musi mieć je każdy właściciel samochodu. Zakres OC jest jednakowy u każdego ubezpieczyciela, ale pod względem ceny polisy mogą znacznie od siebie się różnić. Polisa od odpowiedzialności cywilnej chroni nie tylko w Polsce, ale także na terytorium większości państw europejskich. Nie jest honorowana między innymi w Albanii, Białorusi, Rosji, Turcji, na Ukrainie, przez Bośnię i Hercegowinę. Przy wyjeździe do tych państw niezbędna jest Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego: Zielona Karta. Polisa OC jest ważna 12 miesięcy. Ważność Zielonej Karty wynosi od 15 dni do 12 miesięcy. Przez niektórych ubezpieczycieli jest dodawana bezpłatnie do ubezpieczenia OC, w innych można otrzymać ją odpłatnie.

Ubezpieczenie Autocasco

 

Nie ma obowiązku posiadania tego ubezpieczenia. Każdy kierowca, który zdecyduje się wykupić polisę AC ma do wyboru ubezpieczenia o bardzo różnym zakresie ochrony. Większość właścicieli samochodów wybiera polisy, które chronią na wypadek kradzieży auta lub jego elementów czy wyposażenia. Polisę można jednak rozszerzyć. Każda jednak opcja dodatkowa – na przykład ubezpieczenie szyb samochodowych – zwiększa wysokość składki. Pieniędzy z AC nie dostaniemy między innymi, gdy samochód został skradziony, gdyż zostawiliśmy w nim kluczki i dowód rejestracyjny.

Polisa NNW

 

Chroni kierowcę i pasażerów samochodu. Zapewnia finansową rekompensatę w razie odniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu. Chroni nie tylko zdrowie, ale także życie.